Your source for news in Hot Springs County
The Thermopolis Wrestling Club (TWC) hosted Wrestle-opolis last Saturday in the Hot Springs County High School gym. The tournament brought 562 kids from clubs throughout Wyoming to compete here.
TWC had 71 kids wrestle in the folkstyle on Saturday and earned first place as a team scoring 950.5 total team points, outpacing second place Casper Wrestling Club by 191 points.
TWC had 33 team members wrestle in the freestyle and scored 377 points to win first place as a team with Powell Wrestling Club in second place with 265 points.
Coach Matt Ryan said, "Thermopolis Wrestling Club appreciates all of the hard work and volunteer time spent in hosting a tournament of this size."
He added, "TWC is especially proud of all the hard work our wrestlers have put in to be one of the best teams in not only the State of Wyoming but in the Rocky Mountain region. Many club members are getting ready for a run of wrestling in some of the biggest tournaments in the region, cumulating with WAWA State Tournament April 12-14."
Several TWC members earned first place in the individual results including Noel Ryan, Irelynn O'Conner, Odin Galovich, Caden Metz, Carter Enis, Greyson Hill, Hazel White, Hadley Dean, Nash Bowker, Holden Loden, Roxy White, Gabriel Ryan, Hayden Robinson, Aksel Polson, Tucker Sayler, Tanner Myers, Trenton Enis, Ben Farrell, Hailey Robinson, Jesalyn Blair, Fischer Lewis, Ryker Sayler, Dyllan Myers, Cooper Enis, and Erik Polson.
Folkstyle
6U Girls 33-36 - Noel Ryan, 1st, 6 points
6U Girls 43 - Cabre Mayer, 2nd, 4 points; Remi Despain, 3rd
6U Girls 50 - Irelynn O'Connor, 1st, 9 points; Emma Hetzel, 3rd
6U 33-36B - Ridge Deromedi, 2nd, 2 points
6U 40A - Tytus Bowker, 2nd, 2 points; John Ryan, 4th, 4 points
6U 40B - Odin Galovich, 1st, 20 points
6U 40D - Konnor Simpson, 2nd, 13.5 points
6U 40E - Caden Metz, 1st, 9 points
6U 43B - Carter Enis, 1st, 20 points
6U 45B - Cooper O'Rourke's, 4th, 4 points
6U 49A - Joe Marvel, 4th, 4 points
6U 49B - Aiden Estenson, 4th, 11 points
6U 49C - Greyson Hill, 1st, 19.5 points
8U Girls 40-46 - Hazel White, 1st, 26 points; Nora Ryan, 6th, 7 points
8U Girls 50-55 - Cooper Enis, 2nd, 22 points; Ilena Galovich, 7 points
8U Girls 62 - Josephine O'Connor, 2nd, 22 points
8U Girls 68 - Hadley Dean, 1st, 6 points
8U 40-43 - Erik Polson, 5th, 7 points
8U 53B - Nash Bowker, 1st, 27 points
8U 56A - Nash Bowker, 1st, 23.5 team points
8U 62A - Jack Hetzel, 5 points
8U 62B - Jake Ohrt, 5th, 12.5 points
8U 85 - Holden Loden, 1st, 29 points; Elijah Hill, 7 points
10U Girls 57 - Roxy White, 1st, 20 points
10U 49-53- Taysen Neeff, 4th, 12 points
10U 59 - Gabriel Ryan, 1st, 26 points; Roxy White, 2nd, 18 points
10U 63 - Fletcher Lewis, 2nd, 22 points; Halen Lahoe, 3rd, 20.5 points
10U 93 - Ike Marvel, 4th, 16 points
12U Girls 64-69 - Hayden Robinson, 1st, 9 points
12U Girls 87 - Gabriella Hetzel, 2nd
12U Girls 126 - Kylie Geis, 2nd
12U 58-63 - Aksel Polson, 1st, 23 points
12U 67 - Aksel Polson, 1st, 26 points; Hayden Robinson, 2nd, 18 points
12U 78 - Tucker Sayler, 1st, 27.5 points; Cheston Kimes, 2nd, 23 points
12U 82 - Dawson McLean, 4th, 16 points; Corbin Dean, 5th, 13 points; Zander Allen, 6th, 10 points
12U 86 - Tanner Myers, 1st, 30 points; Wyatt Strickland, 2 points
12U 98 - Trenton Enis, 1st, 26 points; Braxton Delay, 2nd, 19.5 points
12U 117 - Kylie Geis, 5th, 10 points
12U 135 - Kade Enis, 4th, 14 points; Mick Marvel, 6th, 5 points
12U 160 - Ben Farrell, 1st, 25 points; Nicholas Arends, 2nd, 18 points; Brogan Little, 4th, 7 points
14U Girls 76-83 - Hailey Robinson, 1st, 6 points
14U Girls 97-108 - Briar Lahoe, 2nd, 14 points; Isabella Hetzel, 3rd, 9 points
14U Girls 143-151 - Jesalyn Blair, 1st, 6 points
14U 77 - Fischer Lewis, 1st, 21 points; Hailey Robinson, 2nd, 19 points
14U 83 - Ryker Sayler, 1st, 25 points; Garret White, 2nd, 18 points
14U 87 - Tristan Galovich, 3rd
14U 97 - Trenton Enis, 3rd, 13 points
14U 102 - Samuel Johnson, 4th, 4 points
14U 106-110 - Clint Kimes, 3rd
14U 125- Jack Morningstar, 3rd, 9 points
16U 106-113 - Dyllan Myers, 1st, 6 points
16U 120-126 - Silas Dickey, 5th, 5 points
Freestyle
6U 33-40 - Odin Galovich, 1st, 24 points; Tytus Bowker, 4th 13 points
6U 43 - Carter Enis, 1st, 9 points.
8U Girls 50-55 - Cooper Enis, 1st, 7 points; Ilena Galovich, 2nd, 4 points
8U 40-41 - Erik Polson, 1st, 5 points.
8U 43-45 - Xavien Palu, 3rd
8U 53 - Nash Bowker, 3rd, 19 points
8U 56 - Nash Bowker, 1st, 23 points
8U 62-63 - Jake Ohrt, 4th, 14.5 points
10U Girls 57-62 - Roxy White, 1st, 24 points
10U 53 - Taysen Neeff, 4th, 9.5 points
10U 56-59 - Gabriel Ryan, 1st, 24.5 points; Roxy White, 2nd, 16 points
10U 63 - Fletcher Lewis, 2nd, 19 points; Halen Lahoe, 3rd, 13.5 points
12U Girls 69 - Hayden Robinson, 1st, 2 points
12U 63-67 - Aksel Polson, 1st, 19 points; Hayden Robinson, 2nd, 3 points
12U 82-86 - Tanner Myers, 1st, 25 points
12U 92 - Timothy J. Miramontes, 2nd
12U 98-106 - Trenton Enis, 1st, 24.5 points; Braxton Delay, 2nd, 20 points
12U 135-139 - Ben Farrell, 4th, 11 points; Kade Enis, 5th, 5 points
14U Girls 76 - Hailey Robinson, 1st, 2 points
14U Girls 108 - Isabella Hetzel, 2nd
14U Girls 127 - Jesalyn Blair, 2nd
14U 71 - Hailey Robinson, 1st, 17 points
14U 97-100 - Samuel Johnson, 4th, 10.5 points
14U 125-130 - Jack Morningstar, 3rd
Also Participating: Xavien Palu, Hudson Snedigar, Daxton McLean, Timothy J. Miramontes
Reader Comments(0)